pühapäev, märts 21, 2010

Kasva päeva, jõua päeva


Kasvab päev päris kärmelt, aga jõudmisega on kahtlasem. Need kaevamise-siblimise-külvamise-istutamise päevad näivad alles kaugel mägede taga... lumemägede taga. Ka hommikukohvi päev sooja päikese all terrassil tundub veel kättesaamatu, kuigi jah, seda päeva annaks labidaga pisut lähemale aidata. Aitaks väikesest nurgakesestki, kui kogu seda arvestuslikku 50+ tonni ei jaksa.
Alumisel pildil vaade köögiaknast terrassile.

Hoopis teine lugu on kasvuhoone juures. No selle, mida veel pole, aga kuhu maikuu algul tomat, paprika ja muu peenem kraam on plaanis istutada. Seal ei ole enam aega päeva oodata - seda lumesulamisepäeva. Õnneks sai sügisel ehituspaberid korda aetud ja vundamenditaldmikud valatud. Nüüd kevadel käib ehitus kaevikutes.

Kui kaasa eile hommikul ehituspoode mööda kappas ja vundamendiplokke otsis, vaadati teda poes, kui tulnukat teiselt planeedilt. Lõpuks pidigi mõne tosina Columbia pärast Tallinna sõitma. Aga täna laotud postvundament annab juba nii palju lootust, et lähipäevil tuleks suuremat sorti külvitegu ette võtta.

Ega ma pole oma tubase külvimajandusega kuigi kaugele jõudnud - esimene kassetitäis (paprikad, piprad, üks sort tomateid, basiilikud, suhkruleht, lavendel) on idulehis. Nagu ka selle aasta uustulnuk pepiino - magusaviljaline tomati sugulane.
Millega ma siis tegelenud kõik see aeg olen, et aiandamiseks üldse mahti ei jää? Esiteks töö - see, mille eest palka makstakse ja see teine - vabatahtlik, mis lihtsalt hea enesetunde tekitab. No ja kes siis suudaks hobitüüpi ahvatlustele vastu panna - õnneks annab neid osaliselt aiandusega siduda. Näiteks selle ribatehnikas potikese saavad basiilikud endale niipea kui on esimesed pärislehed külge kasvatanud.
Veel olen algust teinud aiandusalase propagandaga. Ei, see on nõukaaegne väljend, tänapäeval oleks ajakohasem nimetus teavitus-selgitustöö. Teavitustöö seisneb juurika, kui taime väärtuslikuma ja jätkusuutlikuma osa, positiivsete omaduste propageerimises. Sealjuures on lubatav taime peibutavate, kuid vähemelujõuliste osade (nagu näiteks lõikeõis) mõõdukas mahategemine. Tulemuslikum on selgitustöö, kui seda alustada piisavalt varakult enne sünnipäeva, erinevaid kommunikatsioonikanaleid kasutades ja soovitavalt illustreeritult ;-)