esmaspäev, august 27, 2007

August iluaias

Esimesed kollased kaselehed murul, sügisastrite avanevad õiepungad, hommikune karge õhk - nüüd on siis selge, et suvi on oma kohta loovutamas sügisele. Ka pikem vihmaperiood on käes - on paras aeg üle vaadata augustikuu aiapildid.

Käesoleval aastal võimutsevad ringpeenras üheaastased valged tubakalilled. Järgmisel aastal, kui püsikud juba suuremad, neile siin enam kohta ei jätku. Sest on isegi tiba kahju, sest õhtuti, iseäranis peale vihma, on tubakalillede meeldiv lõhv kaugele tunda.


Esiplaanil przhevalski kobarpea. Kobarpeade õitsemise juhatavadki sisse Przhewalski kobarpea ja saleda kobarpea pikad tõrvikukujulised õisikuküünlad.
Järgmisena löövad õied valla hambulise kobarpea sordid 'Desdemona' ja 'Marie-Britt Crawford'. Neist viimane (pildil) püsib kuni õitsemiseni täiesti punaselehisena andes peenrale värvi juba enne õisi. Õitsemise ajal muutub lehtede puhastumepunane värvus siiski rohekamaks.Lõhestunud lehtedega kobarpea, ametliku nimega tanguutia kuldkepp, erineb oma pereliikmetest omamoodi koonusekujulise õisiku poolest. Ka on ta hilisem õitseja.
Sügisheleeniumi (kollane esiplaanil) ligi 2m kõrgune puhmas ei jää kaugelt märkamata.Sügisheleenimi 'Helena Red Shades' kõrgus jääb 1,2m kanti, nimetatud segust leiab nii punaseid kui ka kirjusid sügisheleeniume.


Kõrgekasvulistest suve lõpu õitsejatest väärib märkimist ka kanepilehine ristirohi, kes mingil määral sarnaneb lõhislehise kobarpeaga.


Suve algusest saati on väsimatult õitsenud nii kõrged kui madalad mõrsjalilled, madalate mõrsjalillede puhmikud on nüüdseks kokku kasvanud ja moodustavad ühtlase tiheda õievaiba.

Aina uhkema põõsa on kasvatanud nimetu potiroos (köögikata kingitus)
Pikalt on õitsenud ka peenraroos 'Sunset Song'Esimesed väikesed liiliapojad juhtusid olema kollased.

Kõrgemad kollakas-kreemikas-rohekasvalged kukeharjad on pärit loodusest.


Ka bordüürpeenral augustis õitsejaid jagus. Monardad, piimjaõieline kellukas, floksid ja buddleiad... Karpaadi kellukaid (fotol) tabas teine õielaine ja kangekaelsetest lupiinidest ma parem ei räägigi.Käokingad ja floksid olid kindlasti augustikuu "tegijad" - värvikad roosades-sinistes toonides laigud paistsid kaugele silma.
Sinine elulõng, heleroosa floks ja sinine käoking

Käokingad - esiplaanil sinine, taga valge-sinise kirju.
Peekerlill


Buddleia pikad õisikud on liblikate lemmikud


Vialii priimula üllatas oma õiega juba külviaastal.

Päevaliilia
Hiina astilbe on tore pinnakatja, kes talub päikest ja kuiva teistest astilbedest tunduvalt paremini. Aitäh Kaiele!

Kukesabad ees ja lilla hiidiisop tagaplaanil

Köögikata kaudu kevadel saadud helelilla suureõieline elulõng õitses suvel juba rikkalikult.

1 kommentaar:

natuke aednik ütles ...

Lihtsalt võrratu!