esmaspäev, august 25, 2008

Kobarpea - Ligularia

Kas teadsite, et
  • kobarpead kuuluvad korvõieliste sugukonda;
  • neid leidub Aafrikas, Aasias, Hiinas ja Jaapanis, ka Euroopas;
  • kobarpea eelistab kasvada poolvarjulistel huumusrikka niiske pinnasega aladel
  • harilik kobarpea Ligularia sibirica on Eestis I kategooria kaitsealune liik;
  • Eesti on üks väheseid Euroopa riike, kust võib leida hariliku kobarpea looduslikke kasvupaiku;
  • kahjuks piisab kahe käe sõrmedest, et üles lugeda elujõulised hariliku kobarpea populatsioonid Eestis. Nende säilimiseks on hariliku kobarpea püsielupaigad võetud kaitse alla.


The present post is about Ligularias. In Estonia only Ligularia sibirica grows in wild nature. As it is extremely rare - the Ligularia sibirica and its natural habitats are under protection.


Kevadest kasvab ka meie aias nooruke harilik kobarpea Ligularia sibirica.


Sarnase püstise õisiku kasvatab ka Veitchi kobarpea (L. veitchiana), kuid tema rohelised lehed on pisut suuremad ja ümmargusemad.Ligularia veitchianaEriti pikki kollaseid õieküünlaid näitab sale kobarpea "The Rocket"Ligularia stenocephala "The Rocket"
Przevalski kobarpea sügavalt lõhestunud lehtede vahelt sirguvad tumepruunid õievarred püüavad pilku juba enne õitsemist.
Ligularia przewalskiiHoopis teistsugused, lameda kujuga, õisikud on hambulistel kobarpeadel. Sordi "Desdemona" lehed on altpoolt punakad, pealt rohelised.
Ligularia dentata "Desdemona"

Sordi "Marie - Britt Crawford" lehed on ka pealtpoolt purpurpunased. Õitsemise ajaks muutub lehevärv pisut rohekamaks.
Ligularia dentata "Marie - Britt Crawford"

Veel võib leida netis tuhnides leida Ligularia tangutica nimelise kobarpea. Samas tuntakse teda ka tanguutia kuldkepina ehk Sinacalia tangutica nime all. Mine võta siis kinni, kumb õigem on või on heal lapsel lihtsalt mitu nime. Sel aastal said esimesed lehed kevadkülmast näpistatud, mistõttu on taim nüüd suve lõpuks alles poolemeetrine õitsemist alustamas.
Ligularia/Sinacalia tangutica

Sel aastal on müügil ka hõlmine kobarpea Ligularia palmatiloba, mida ma pole veel jõudnud oma koju tassida, aga eks midagi, millest unistada, peab ka jääma :)


4 kommentaari:

Köögikata ütles ...

Mulle jäi küll mulje, et Sul on juba kõik maailma kobarpead olemas. No on neid aga palju, lausa nagu Londonis tammesid juba ;o). Aga ilusad on.

isehakanud lillekasvataja ütles ...

Ahh et see on kobarpea!
Tõesti huvitav taim.
Sul on huvitav taimesort kollektsioneerimiseks valitud, mitte nagu minul, igaval inimesel, kes katsetab tulpidega

MUHEDIK ütles ...

Ilusad ja mõjusad on nad tõesti kogu aasta jooksul. Nii oma lehtede kui uhkete õitega. Jõudsid ette, just mõtlesin nende fotosid laadima hakata :)

Kadakas ütles ...

Ehh lillekasvataja - tulbikasvatus oleks mulle liig kõrge väljakutse - seega tunnustus sulle!

Kas mu paari kobarpealiiki kollektsioneerimiseks saab nimetada, aga vähemasti nende kasvatamist mu laiskus lubab. Savisel rammusal pinnasel muret pole - ise kasvavad, ise hoolitsevad ka selle, eest umbrohi puhmaste all ei kasva.

Muhedik: Lae aga üles! Su aastatega laiaks ja uhkeks ajanud kobarpeapuhmad on vaatamisväärsus omaette!