reede, aprill 24, 2009

Ülaste õitsemise aegu


Päevad on mõnusalt soojaks läinud - päikest naudib nii inimene kui ka loomapere. Koidikul, kui maa alles härmas ja veel helgib jääkirmetis, alustab oma valjuhäälset mokalaata linnupere. Päeva edenedes jõuab soojus puudeladvust alla maale ja veele. Ülased pakivad oma õie valla. Elu näib muretu ja ilus - linnud liuglevad kevadiselt sini-sinise taeva all ja konnapere koguneb tiigis. Kõrgehäälsele siuts-säutsule ja trillerdusele lisandub konnapapade madal jorisev tämber. Konni on palju, õige palju, kohe päris palju - iga päikeses helkiv kühmuke siin tiigivees on hr või pr konn.

Kõik olekski parimas korras, aga paraku on kahe vee vahel asfalttee. Tee on pikalt sirge ja kiirused suured. Teeületus on loterii - loterii elu ja surma peale. Loterii, kus piletit võtmata jätta ei saa - konnaisandate meelitav kurguhääl teisel pool teed ei jäta valikut. Õnnelikud on need, kel õnnestus tabada autovaba hetk. Õnnelikud on need, kelle ees auto peatub. Õnnelikud on need, keda aidatakse turvaliselt üle tee.
Aga mitte kõigil ei lähe nii hästi - hoolimata ajutisest kiirusepiirangust ja hoiatussiltidest ei aeglusta käiku mitte iga mööduv auto...


See teejupp, mida konnad massiliselt ületavad on tavaliselt mõnikümmend meetrit, see aeg vaid üürike paar nädalat. Võtkem siis autoroolis konnarände kohtades hoogu maha ja laseme nõrgema üle tee! On ju ajaline kaotus tühine võrreldes konnakoorikontserdist saadava elamusega.

4 kommentaari:

MUHEDIK ütles ...

Jah, Sul on tuline õigus. Aga kahjuks ei pane osadele inimestele vist millegagi mõistust pähe.
Õnneks siin meie kandis ei ole konnade teeületuskohti- kõik elavad rahulikult sisseseatud kohtadel.

isehakanud lillekasvataja ütles ...

Head fotod konnadest!
Ma olen alati mõelnud, et kas neile mingit toru ei saaks maa alla ehitada sellistes kohtades?

Kadakas ütles ...

Googeldasin pisut - maailmas näib, et on konnatunneleid tehtud, kuid jääb mulje, et need ei täida eesmärki või ei ole lahendus selline, mis suunaks konnad seda kasutama.
Minu postituse fotod on tehtud ühel Lahemaa teelõigul, kus 10 m eemal läheb tee alt läbi piisavalt laia diameetriga truup, paraku see ei aita, sest konnad trügivad ikka sealt üle tee, kus sihtkohas piisavalt sügava seisva veega tiik ja kontsert käimas.

Mulle tundub, et kõige ideaalsem variant (arvestades sealjuures rahalist poolt) on ajutine kiirusepiirang, konnadest teavitav silt (tundub, et juhi jaoks on oluline teada, miks ta peab kiirust langetama, et siis otsustada, kas kiirusepiirang on põhjendatud) ja inimeste teadlikkuse tõstmine. Igatahes tänud maanteeametile, kes kiirelt reageeris ja nõustus kiirusepiirangud püstitama - antud kohas on see päästnud suure hulga elusid, sh kaitsealuseid harilikke kärnkonni, ja suurem osa autojuhtidest annab ka lahkelt konnadele teed. Nii mõnedki jätavad auto eemale seisma ja naudivad viivuks kontserti ja vaatepilti.

Mari ütles ...

Superseeria sul üles pildistatud!
Aga need tunnelid tõepoolest ei õigusta ennast, saksamaal kah neist juba loobutud. Miskipärast ei taha nad mitte maaalust käiku pidi minna