esmaspäev, august 10, 2009

Jõu- ja ilunumbrid köögis ja aias

Ongi käes - puhkuse viimane päev. Aias oli päris palju tegemist ja köögis samuti. Supid ja kurgid purki, marjad külma ja pudelisse, lillkapsad külma. Peakapsad paisusid peenral nii kärmelt, et ühel hetkel oli juba paanika, mis nendega peale hakata. Aga pärast eilset hapukapsategu, no esimest korda elus ju sai tehtud, ei tundu asi enam lootusetu - 5l pütti kokku litsudes mahtus kapsaid üksjagu ja küll ülejäänutega seal peenras ka hakkama saab.


Loomulikult jagub hoidistamist veel augusti ja septembrikuusse - sedamööda, kuidas kurgilehemeri peenravahesid vallutab, tuleb ka kurke iga päevaga aina enam.

Tunnelitomatid olid sel aastal sordist Maike - väga tibin-tobin sort avamaale: madal kasv, determinantne, saagikas, viljad ei lõhene, lehed ei kipu haigestuma. Kevadel oli ca 80cm kõrgustel tunnelikaartel kile peal, aga ammu enam mitte.

Kevadel istutasin peakapsad vaheldumisi rooskapsataimedega, nüüdseks on peakapsad vahelt välja korjatud ja rooskapsad nii vägevaks kasvanud, et puusani kõrguvad taimed on juba lahtipidi koos. Kapsaste ees on üks kolmest porgandipeenrast ja kapsaste taga herned.


Herneste taga omakorda on päike hakanud maisitõlvikute juuksetutte pruuniks värvima, st. et viljad on nüüd küpsed.Murelaps pampel annab samuti saaki. Murelaps selles mõttes, et kasvatab liig pikki võrseid, mida on kohutavalt raske toestada ja mis toestamata murduvad või lääbakile kaarduvad, aga mul on temaga juba plaan küps - järgmisel aastal saab pampel omale uue ja uhkema koha.Aga nüüd neist jõu- ja ilunumbreist aias - kui juulikuises puhkuse alguse postituses nägi minu muruplatsi nihutamine mängumaja pool küljes välja nii,siis nüüd on vaatepilt hoopis uus

Istutatud mättad on juba kenasti kokku kasvanud, nagu olekski kogu aeg nii olnud. Selge on aga see, et juurdelõikajat minust kunagi ei saa - vähemalt pool mätastest jäi puudu, kui neid ühest muruplatsi servast siia ringi istutasin. Sestap on tagumine jupp hetkel musta mulla karva, kuhu muruseeme peale külvatud. Aga muruplatsi servast edasi st. paremale on paari nädalaga tekkinud suisa uus pinnakate - see mängumajaesine plats siin on nüüdsest liivamänguala. Keskelt sügavam - kes teab, äkki on kellelgi vaja kaevuda, servadest on liivakiht õhem - nii 15cm.
Liivaala paremast servast tuleb sel või järgmisel aastal töödega edasi minna - sinna on planeeritud nõlvakindlustus. Aga kui nüüd end 180 kraadi ringi pöörata ja selja taha vaadata, siis seal on samuti suured muutused aset leidnud. Juulis käis kopp ja aitas meil suured peakivilahmakad paari meetri laiuseks paetrepiks laduda. Natike suuri maakive paeterrassi servas nihutas ja tõi juurde ka. Siin pildil on algust tehtud ka killustikkattega teeraja ehitusega. Tänaseks on asi veelgi arenenud. Killustik oli üks eriti hää leid - saime liivakarjäärist liivast välja sõelutud killustiku liiva hinnaga. See sisaldas küll üksikuid suuremaid kive, aga nende väljanoppimine ei võta aega rohkem, kui paar minutit ruutmeetri kohta. Mina olen igatahes väga happy :).Paeterrassi veerde sai kujundatud istutusala head drenaazhi hindavatele ja kuivalembelistele taimedele. Esimene pääsuke - pärgenelas on juba kohal. Killustikkattega teeraja serva kallaku ette ladusin ca 15m pikkuse paest kuivmüüri - see pole veel päris valmis, aga trepipoolne ots on juba oma lõplikus kõrguses. Müüri ja puitterrasi vahele jääb meetrilaiune riba maad, mille peaks järgmiseks aastakse umbrohuvabaks lämmatama ja siis võib sinna juba kellegi istutada - kellegi, kes varjaks terrassi kandva fibopostide ja raudtalade konstruktsiooni.
Lõpetuseks veel üks selleaastane ehitusprojekt - suve alguses valmis puitterrassi ühte äärde võresein koos istutuskastiga. Mitte, et minul selle tegemises miskit erilist rolli oleks olnud, aga neljast võrest koosneva ehitise disainlahendus on küll minu ja sellest ju iga asi alguse saabki. Sel aastal sai siin suvaliselt seemnepakke tühjendatud, aga järgisel aastal, kui muld juba vajunud, on plaanis istutada ronitaimi ja ürdipeenar tuleb ka köögile lähemale kolida.


Puhkusega võib täitsa rahule jääda - ei maganud tühja maha :) Isegi aiast jõudsin puhata - eelmisel nädalal tegime absoluutselt aiandusvaba reisi Rootsimaale - nautisime ilusaid ilmu kohapeal ja võrratult sooja päikeseloojangut veiniga skääride vahel Stockholmist kodu poole suundudes.

15 kommentaari:

Köögikata ütles ...

Ossaaaaaa...ja edasi ma ei oskagi midagi öelda, suu jäi pärani :oP

isehakanud lillekasvataja ütles ...

Väga super trepp! Vinge krunt teil! Ja super lahendused! Plaks, plaks, plaks! Aplaus!

deia ütles ...

minul ka suu ammuli :D
Super tublid olete, et nii lühikese ajaga nii palju korda saatsite.
Küsimus selle liivaala kohta - kas sealt alt mürgitasite? ja kas kasutasite ka mingit umbrohutõket?

Mari ütles ...

Ma tahaks teada, mitu paari käsi sul küljes on?
Meeletu töö tehtud, tublid olete!

Hiline ütles ...

Vaatan Su aeda ja silm puhkab rõõmuga - ei kimbuta uduga kaasnevat roostet ega ole ka ligiduses rapsipõlde, aed seenteta ja sitikate-tigudeta. Ptüi-ptüi-ptüi, et ära ei sõnaks :)
Aga tegemised Sul ägedad!!! Jõudu ja tahet teile, jälle üks lapike eestimaad tuleb võrratu!

Ja uudishimutsen, mis suppe tegid?

MUHEDIK ütles ...

Aed on võrratu, tegemised veel võrratumad ja köögiviljaaed ... sääraseid võrdeid polegi eesti keeles!

Kiku ütles ...

Ossa, osaa, nii palju ja nii suured tegemised teil olnud! Peaks jälle külla tulema, et su tegemisi näha!

Kadakas ütles ...

Õhtust! Ma vist olen nii küpse hetkel peale kaht esimest tööpäeva ja nendevahelist külalisrohket õhtut-ööd, et ei suuda ära tabada, kas köögiviljaaiateemalised kommentaarid on pee iroonia või siiras. Tarbeaed nagu tavaline tarbeaed ikka:) Suppidest tegime sel aastal prooviks miskit peediga borshi moodi asja ja juba eelmistest aastatest harjumuspärast rassolnikumoodi suppi (kurk, sibul, tomat jne). See tegemise protseduur meil selline konveier - mina korjan kraami, mees köögis puhastab- peseb-kaalub-pistab potti, poja laseb terrassil kombainiga kraami tükkideks, ja mina uhan purkidesse. Meil väga soe kelder ja pole väga laia valikut supipõhjasid suutnud leiutada, samas 300 l sügavkülmkirst jääb me pere talvevaru jaoks napiks ja mugav on ka neid supipõhjasid talvel võtta.
Aga maastikuehitustöödes oli kaks abikätt ka - seda liivaala poleks üksi oma jõududega sel aastal jõudnud. Liiva alt pinnast ei mürgitanud, meie aias üldse ei mürgitata kedagi ega midagi. Aga pinnast sai sealt kõvasti kooritud - kõige vähem 20cm, valdavalt 40-70cm sügavuselt (ma ju ennist sõitsin sinna mäekülge oma muruplatsiservaga sisse ja see tuli ka maha võtta, antud kohas polnud koppa ka võimalik koorima lasta - puha labidatöö). Liiva all on geotekstiil selline valge vilditaoline, aga koredam ja kangem kui pakasekangas. Iseenesest see teeehitusest ülejäänud kangas on umbrohutõkkeks mõttetu - tee peal tuleb juba orashein läbi killustiku, aga seal pole sest hullu, peaasi, et hoiab killustiku mutta segunemise ära.
Üleeelmisel aastal tegime jupikese liivaala miski klaasplasti meenutava kergelt läbikumava kanagaga ja kuigi katteks sai vaid 5-10cm liiva, ei ole sealt läbi kanga midagi tulnud. Samas kasutasin praegu teeradade all ka siiski seda viletsat kangast (no mis teha, kui teda nii palju järgi jäi), aga kanga alla laotasin umbrohutõkkeks ajalehekihid (alt sai mätas kooritud ja liivaga silutud enne).
Kiku: Ana aga teada, kui läbi tulemas oled, tean tööd planeerida! Sain puhkuselt tööle naastes paraja üllatuse - kõik puhkusel ja mul tuleb nii hüperlaia profiiliga töötaja olla, et võtan õhtuti koja ka kaasa.

Kadakas ütles ...

Ooh, vabandan, et mu eileõhtune postitus kirjavigadest kubiseb - pee iroonia asemele oli mõeldud peent irooniat, maad ei ole me ka läbipaistva kanaga katnud jne jne, vast on ikka mõtted arusaadavad.

MUHEDIK ütles ...

Pole siin mingit irooniat. Tänavu vaatan suure kadedusega kõigi ilusaid ja lopsakaid köögiviljapeenraid, sest minu põllumajandus pole elu sees nii untsus olnud kui tänavu.
Küll mina mõtlesin, et külmad kevadööd ja ei tea, mis kõik. Aga nüüd selgus, et mees oli püüdnud kevadel maad veel paremaks teha kui see oli ja natikese lubja asemel oli nii peenrad kui kasvuhooned ära tsemneteerinud:SSSS Ajas lubja-ja valgetsemendikotid segi:DDDD. Ja mu saagiks on ainult mingid pabulad:(

elfriide tramm ütles ...

ssssa arrmas mooses! ja mina ohin oma paarikümne ruutmeetri otsas.....

Aidi ütles ...

Tohutu hulga tööd oled ikka sel suvel ära teinud! Imetlusväärne! Ja tulemus on lausa õnnistatud.

Pluxu™ ütles ...

Wow. Uskumatult kaunis.

Anonüümne ütles ...

Loe kogu blogi, paris hea

Anonüümne ütles ...

Tere kadakas.

Ma ka selline isetegija aias. Sahmerdan ja jahmerdan plaanipidi. Olen kavandanud oma osmiku ja veesilma ümber paekivi ja siit ka pisike uudishimu-kust sa paekivi hankisid.
Kas tegeled ka taimede vahetusega? Mina asun Tartus ja oleks juba midagi peenralt ära anda. Lisan ka oma meili, et saaksid kribada.

Tervitusega
huviline

Kuremari@hot.ee