Pühapäev, veebruar 22, 2009

Valmis olla! Start!

Ma tean küll, et paljudel on uus aiahooaeg juba ammu alanud ja esimesed külvidki tärganud. Mul on see asi sel aastal pisut venima jäänud.

Et kõik ausalt ära rääkida, pean tunnistama, et kuni tänaseni polnud ma mitu kuud isegi all aias käinud. Veelgi enam - need olid kuud, kus ei enne tööpäeva algust ega peale lõppu aeda isegi ei näinud. Mis ma siis kogu selle aja tegin? Esimesena meenub töö, siis töö ja veelkord töö. Pere muidugi ka, aga see on niikuinii minu elu lahutamatu osa. Korra tekkis juba reaalne lootus, et saan kevade ja suve tööst vabaks, isegi ponnistasin selle nimel, aga paraku uhas koondamislaine minust mööda. Jättes mulle vaid senisest suurema töökoormuse, vastutuse ja kahjutasuks ka pisut kopsakama palga. Põhimõtteliselt olen ma olukorraga leppinud, välja arvatud asjaoluga, et meie üksusele süllekukkunud ebaõnn ehk ajutiselt ametisse määratud uus boss keeldub juhi kohuseid täitmast ja jagab oma allkirju ainult miski salapärase kvoodi alusel, mis on kõvasti kärbitum kui EL kala-või piimakvoot. Aga muidu on töö vahva! Nädala alul käisin nt. plehku pannud oja otsimas - oli teine keskkonnaregistris ilusti paigas, aga maamõõtja plaani pealt miskipärast vehkat teinud. Käisin siis lumes sumpamas ja leidsin, et ojasäng oli oma koha peal täitsa olemas, ainult vesi oli parasjagu ära voolanud. Ja kirsimarjaks koogi peal on hetked, mil on võimalus piiluda sinna, kuhu iga päev niisama ei satu - jaanuari lõpus käisime K.-ga mitmel korra keldreis kontrollimas, kas ja kus ja kes nahkhiirtest on omale turvalise talvekorteri leidnud. Igavesed kondiväänajad on nad küll - vaevu poolesentimeetrisesse prakku suudavad end kokku pakkida!

Viimastel nädalatel on aga tekkinud mulje, et päevad oleks juba justkui tüki maad pikemad ja valgemad ning miski müstiline kihk suunab üha sagedamini mõtteid aiateemadele. Isegi natuke rohkem kui ainult mõtteid - köögiviljaseemned ja mullavaru tarisin juba ülemöödunud nädalal Seemist koju. Ja täna sai siis lõpuks uuele aiahooajale avastart antud!
Hambaork on üks ütlemata kasulik multifunktsionaalne vidin. Pildil paistab paprikaseemne külv orgitehnikas.
Mulda läksid varsseller ja basiilikud - punane ja siis see klassikaline suureleheline roheline. Olen aastate jooksul mitmeid basiilikuid proovinud - kitsaste lehtedega tai basiilikut ja sidrunilõhnalist sidrunbasiilikut ja neil kõigil on omad maitsenüansid, aga üks on kindel - suureleheline roheline, seekord "Sweet Green" on hädavajalik, iseäranis värskelt tarbimiseks, ülejäänud sordid võivad olla lisaks. Samas punaselehelise "Dark Opal" seemned lõhnasid õige tugeva aroomiga, mis annab lootust, et sest võib saada asjalik sort just talvevaru kuivatamiseks. Mulda said veel piprad ja paprikad ja peruu füüsalid. Viimaseid siis kaks sorti - leidsin sel aastal poest füüsali, mille pakil lubatakse kõrguseks vaid 30cm. Arvestades, et meetrine sort kasvab mul alati üle 1,5m, siis oleks poolemeetrine ju igati asjalik- saaks talle saagi kiirendamiseks isegi kattelooritunneli peale panna. No ja siis mõned tomatid külvasin. Üldiselt ma nii vara tomateid ei külva, aga seekord oli mul paar kingituseks saadud seemnepakki - väga põneva kujuga viljad, kuid paraku soojemast kliimast pärit ja pikema kasvuajaga sordid.
Algus on siis igatahes tehtud! Mde, mul on sel aastal lausa kuninglikud tingimused külvitöödeks - talveks sisse toodud aiamööbel sauna eesruumi akna all on selleks justkui loodud. Ei mingit põlve otsas nokitsemist või köögilaua muldamist!
Nüüd ei jää muud üle, kui oodata tärkavat kevadet ja seniks nautida viimaseid talvemõnusid. Ega see talverõõmude nautimine ehk suusatamine kerge lõbu ole - katsu sa kõik need kepid ja suusad liikuma panna, aga kahe mehel nõul ja jõul laabub kõik!

7 kommentaari:

Köögikata ütles ...

Väga ntikas suusastiil! :oDDDD
Head tärkamist ka Sinu seemnetele!

Köögikata ütles ...

ehhh, nUtikas ikka!

isehakanud lillekasvataja ütles ...

Huvitav töö Sul! Nahkhiirte turvapatrull!

isehakanud lillekasvataja ütles ...

Avastasin, et pretendeerid ühele kibuvitsale. Mis ma vastu saan? Ja kuidas ma selle taime Sulle toimetan? Kas riskin kevadel paljasjuursena saata postiga või istutan potti ja suvel Muhediku juures teeme vahetust?

Kadakas ütles ...

See suvine vahetus oleks justkui kõige mõnusam. Vastu ikka saab -ma mõtlen, et kui sulle miskit fotodelt silma on hakanud või siis kevade poole saadan nimekirja - praegu mul ei tule kõik meeldegi, mis lume all, aga kevadise esimese rohimise ajal hakkab tavaliselt nimekiri iseenesest tekkima.

MUHEDIK ütles ...

Tere taas! Nii ammu pole siit midagi lugeda olnud.
Kõik te nii usinad, mul pole veel seemned ostetudki. Kui nüüd väga täpne olla, siis kähar petersell ja basiilik on üsna varsti köögiaknal tarbmisküpsed, aga need olidki varakevadiseks kasutamiseks.
Ma nii tasapisi ärkan talveunest, meil on nii paks lumi, et mõnikord mõtlen, et kuhu see kevad veel mahub:))) ja tänavu vist annab teda oodata.
Aga mul talvituvad nahkhiired kaevus:), aga ikka pole suutnud neid täpselt määrata

Kadakas ütles ...

No see nahkhiire määramine ongi tüse ülesanne - eksperte, kes kindlalt määravad, on sõrmedel lugeda. Eestis talvitub 7 liiki - seega on sul üks või mitu neist: Tiigilendlane (Myotis dasycneme), Veelendlane(Myotis daubentonii), Brandti lendlane (Myotis brandtii), Habelendlane (Myotis mystacinus), Nattereri lendlane (Myotis nattereri), Pruun-suurkõrv (Plecotus auritus), Põhja-nahkhiir (Eptesicus nilssonii). Kõige levinum neist Eestis on põhja-nahkhiir. Kui nad kaevus talvituvad, siis on kõige tõenäolisemalt tegemist põhja-nahkhiire või pruun suurkõrvaga, sest lendlased tahavad soojemat suuremat talvituspaika. Oled sa kindel, et nad jätkuvalt kaevus on?Kaev võis olla ka neile ülemineku varjepaigaks talve hakul.